switch to english


Obecna wersja 1.3.8 (build 2019.08.20)

FAQ

PYTANIA I ODPOWIEDZI.

Poniżej znajdziesz listę najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami.

Czym jest Skynet?

Skynet to sztuczna inteligencja w formie bota gotowego do integracji z dowolnym rozwiązaniem WWW, takim jak forum, strona, czat i podobne. Jest to aplikacja, która za pomocą danego interfejsu komunikacyjnego pobiera od użytkownika wprowadzane dane, przetwarza je, a następnie zwraca gotowy wynik w postaci odpowiedzi. Skynet może być używany jako wirtualny rozmówca, asystent, chatbot, pomoc na stronie, czy po prostu do zabawy.


Jak działa?

W chwili obecnej Skynet znajduje się w fazie budowy dla niego sieci neuronowych zastępujących rozwijane w poprzednich wersjach rozwiązania algorytmiczne, które były konieczne do rozwoju jego bazowych komponentów. Wewnętrznie Skynet jest aplikacja działającą na zasadzie żądanie-odpowiedź. Użytkownik wprowadzając jakieś dane może udostępnić je Skynetowi, ten następnie odbiera je, przetwarza w odpowiedni sposób, a następnie zwraca odpowiedź. Cykl następnie jest powtarzany.


Czy komunikacja odbywa się jedynie w trybie tekstowym?

Nie. Skynet może posiadać dowolną liczbę intefejsów wejścia i wyjścia. W obecnej wersji posiada również interfejs graficzny (obraz na wyjściu) i dźwiękowy (synteza mowy na wyjściu). Te funkcjonalności zostaną wkrótce zaprezentowane na stronie. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń - architektura całości pozwala na podłączenie do Skyneta dowolnego interfejsu I/O w postaci odpowiedniej klasy tłumaczącej dane wejściowe i wyjściowe.


Do czego może służyć?

Do wielu rzeczy. Może służyć jako chatbot na stronie, forum i czacie. Potrafi rozmawiać jednocześnie z dowolną liczbą użytkowników i zwracać się do nich indywidualnie (rozpoznaje swoich rozmówców). Może służyć jako wirtualny asystent w dowolnych rozwiązaniach, np. firmowych, gdzie konieczny jest szybki dostęp do jakichś informacji (wszelkie wymagalne funkcjonalności można dokładać mu w formie Modułów). Może również służyć do zabawy, jako kompan do rozmowy, lub jako bot na stronie WWW zapewniający np. wcześniej przedefiniowaną komunikację z klientami.


Co to są Moduły?

Są to komponenty, dzięki którym Skynet może zostać rozbudowywany o każdą, dowolną funkcjonalność. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń - dzięki modularnej budowie do Skyneta w prosty sposób "dołożyć" można każdą, nawet najbardziej wymyślą funkcjonalność. Budowa modułów opiera się na tworzeniu odpowiednich klas, które współpracując z silnikiem za pomocą wewnętrznego API rozbudowują bazę możliwości całego systemu. Listę już utworzonych modułów znajdziesz w sekcji Moduły. Lista ta będzie rozbudowywana o nowe, pojawiające się rozwiązania. Możliwość tworzenia rozwiązań pod konkretne potrzeby i wymagania jest jednym z głównych założeń całego systemu.


Czy Skynet może się uczyć?

Tak. Skynet uczy się przez cały czas - podczas rozmowy z nim. Jest też wyposażony w moduł manualnego uczenia działający w kilku trybach. Zdobywanie nowej wiedzy przez Skyneta odbywa się zatem na 2 sposoby - w sposób automatyczny i w sposób zdefiniowany przez użytkownika. Przez cały czas opracowywane są ponadto rozwiązania, które mają na celu poprawić skuteczność całego procesu uczenia. Skynet nie jest "statycznym" botem, jak większość tego typu rozwiązań.


Czy każdy Skynet jest taki sam pod względem zachowania?

Nie. Każda bazowa wersja Skyneta jest "czysta" z punktu widzenia zachowań i nauczonych zwrotów. Posiada jedynie tę bazę wiedzy, która jest niezbędna do standardowego działania, natomiast cała reszta wyuczonych zwrotów i zachowań pozostaje w gestii użytkownika. Innymi słowy - każdy może nadać Skynetowi inną "osobowość".


Czy mogę go pobrać, zakupić?

Jeszcze nie. Skynet znajduje się w wersji rozwojowej i na chwilę obecną jest dostępny do testów jedynie z poziomu tej strony. Dla bardziej zainteresowanych chętnych obecna wersja może zostać udostępniona - wystarczy skorzystać z formularza kontaktowego, aby złożyć zapytanie.


Jak przebiega rozwój?

Etapami. Skynet jest rozwijany na zasadzie z góry założonych "milestonów", będących kolejnymi zakładanymi funkcjonalnościami. Z każdą kolejną wersją realizowane są kolejne założone cele, przy czym każdy kolejny krok musi zostać poprzedzony wprowadzeniem funkcji założonych w etapach wcześniejszych. Takie rozplanowanie całej budowy pozwala uniknąć chaosu w postępie prac i sprawia, że skomplikowana architektura zostaje rozłożona na mniejsze elementy.


Jakie wymagania ma Skynet?

Skynet wymaga do swojej pracy serwera WWW z interpreterem PHP w wersji min. 5.6 oraz bazy danych obsługiwanej przez PDO, czyli np. MySQL. To jedyne wymagania. Skynet może zostać uruchomiony na każdym możliwym serwerze, pod każdym dowolnym systemem operacyjnym.


Co jest finalnym celem?

Stworzenie w pełni funkcjonalnej sztucznej inteligencji opartej o współpracujące ze sobą sieci neuronowe. Ten etap jest daleko w przyszłości, jednakże każdy kolejny krok zbliża do realizacji głównego celu. Finalnie Skynet ma być w założeniu samouczącym się systemem, który z rozwiązań algorytmicznych korzystać będzie jedynie w wymaganych przypadkach - docelowo większość komponentów planowo ma opierać się o sieci AAN. W przyszłości system będzie również rozproszony, tj. z możliwością podziału go na komunikujące się ze sobą klastry, działające autonomicznie, bez konieczności wykorzystywania serwerów WWW (w planach jest utworzenie binarnych wersji dla Linuxa i Windowsa).


Czy mogę pomóc w tworzeniu projektu?

Jak najbardziej. Przede wszystkim przyda się każde wsparcie finansowe. Projekt rozwijany jest "badawczo" i na chwilę obecną nie generuje żadnego przychodu, dlatego każda pomoc i wsparcie są mile widziane. Wsparcie pozwoli również na szybszy postęp w pracach, dlatego jeśli jesteś zainteresowany pomocą/inwestycją w projekt - zachęcamy do skorzystania z formularza kontaktowego. Projekt można również wesprzeć za pomocą PayPala i BTC - stosowne linki znajdują się w stopce strony. W przyszłości, w miarę rozwoju potrzebni będą również programiści, dlatego jeśli jesteś programistą, związanym z podobnymi tematami i pragnąłbyś dołączyć do projektu, to również zachęcamy do kontaktu.


Kiedy Skynet zostanie ukończony/wydany?

Trudno powiedzieć, gdyż to zależy od czasu poświęcanego na projekt. Jako projekt "badawczy", nie generujący w chwili obecnej żadnego zysku wszystko zależy od ciężkiej pracy i walki z czasem. Ukończenie wszystkich założeń przy obecnym stanie całego przedsięwzięcia planowane jest w ciągu ok. 2-3 lat.
POROZMAWIAJ ZE SKYNETEM
Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych oraz do zapisu stanu rozmowy. Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i schować tę informację.